Veikkausliiga | IFK Mariehamn - FC Inter Turku (Etapa 15)

27 iunie 2017, Mariehamn, Stadion: "Wiklöf Holding Arena", ora: 18:30

IFK Mariehamn

IFK Mariehamn a pierdut meciul disputat în deplasare cu HJK Helsinki cu scorul de 2-0 (Demba Savage 23, Akseli Pelvas 66). Cei doi atacanţi ai liderei şi-au făcut datoria, în timp ce formaţia antrenată de Peter Lundberg nu a reuşit să înscrie, fiind dominată clar.

Campioana Finlandei a câştigat doar 5 meciuri în 14 etape, având 20 de puncte în clasament. Ea nu mai poate să-şi apere titlul, fiind la 14 puncte de lidera HJK Helsinki. "Alb-verzii" vor trebui să lupte în acest an ca să se claseze pe locurile 2 sau 3, pentru a juca în Europa League. Cu toţii sunt cu gândul la meciul de pe 11 iulie cu Legia Varşovia (acasă), din preliminariile Ligii Campionilor, însă până atunci vor mai juca cu Inter Turku (acasă), VPS Vaasa (deplasare) şi     Ilves Tampere (acasă). IFK Mariehamn a avut un parcurs bun pe teren propriu, având 4 victorii, 2 remize şi o înfrângere. În tur, la Turku, Inter şi IFK Mariehamn au terminat la egalitate, scor 1-1.

★ Formaţia antrenată de Peter Lundberg are cota 2.30 la Winmasters pentru a câştiga partida cu FC Inter Turku

★ Echipa gazdă are cota 1.86 la Winmasters dacă va marca prima în meciul de la FC Inter Turku

★ "Green White" au cota 1.68 la Winmasters pentru a câştiga una dintre reprize

★ Aleksei Kangaskolkka are cota cea mai mare la Winmasters, 2.50, de a marca, oricând, pentru gazde

★ IFK Mariehamn are cota 6.60 la Winmasters dacă va înscrie din penalty cu FC Inter Turku

★ Următorul adversar: VPS Vaasa (deplasare)

FC Inter Turku

FC Inter Turku a pierdut în runda precedentă în deplasare cu RoPS Rovaniemi (0-2), apoi a terminat la egalitate, acasă, cu KuPS Kuopio, scor 1-1 (Njazi Kuqi 90+1 penalty - Joonas Nissinen 89). A fost un meci plictisitor, care a avut însă un final dramatic, gazdele primind gol în ultimul minut de joc, dar reuşind să evite înfrângerea în prelungiri, în urma unei lovituri de la 11 metri.

Formaţia antrenată de Shefki Kuqi se află după 13 meciuri disputate exact la mijlocul clasamentului, pe locul 6, cu 19 puncte. "Black and Blues" sunt la 7 puncte de ocupanta locului 2 şi la un singur punct de echipa clasată pe poziţia a 3-a, ultima de Europa League. Ei au câştigat ultima dată la Mariehamn, în campionat, pe 08.02.2016, de atunci mai având un 0-0 pe 25.07.2016 şi 1-1 pe 21.09.2016. Totuşi, în ultimul meci direct disputat pe "Wiklöf Holding Arena", IFK Mariehamn a învins-o pe FC Inter Turku cu scorul de 1-0 (Aleksei Kangaskolkka 47) în Cupa Finlandei.

★ Formaţia antrenată de Shefki Kuqi are cota 3.25 la Winmasters pentru a câştiga partida cu IFK Mariehamn

★ Echipa oaspete are cota 2.25 la Winmasters dacă va marca prima în meciul de la Mariehamn

★ "Black and Blues" au cota 2.05 la Winmasters pentru a câştiga una dintre reprize

★ Njazi Kuqi are cota cea mai mare la Winmasters, 3.50, de a marca, oricând, pentru oaspeţi

★ FC Inter Turku are cota 6.85 la Winmasters dacă va înscrie din penalty cu IFK Mariehamn

★ Următorul adversar: HJK Helsinki (acasă)

Pronostic: IFK Mariehamn - FC Inter Turku: sub 2,5 goluri (1.71 la Winmasters)