Mircea Lucescu are sansa de a ajunge in a doua sa finala europeana cu Sahtior

"In Liov am avut parte de o prima repriza foarte buna, dar nu am putut sa profitam de cateva contraatacuri. Cea mai mare greseala a noastra, insa, a fost faptul ca in a doua repriza ne-am bazat pe avantajul oferit de scorul de 2-1, fiind multumiti cu mentinerea acelui scor pana la finalul partidei", a declarat Mircea Lucescu de curand.

Mircea Lucescu nu a uitat sa aminteasca si de experienta europeana a celor de la Sevilla, echipa pe care a numit-o experta pe plan european. Romanul a specificat faptul ca Sevilla nu are foarte multi tineri, bazandu-se, in schimb, pe jucatori experimentati. De asemenea, conform declaratiilor lui Lucescu, Unai Emery este un antrenor care isi face intotdeauna temele inainte de un meci.

5.25

In prezent, Sevilla nu parcurge o perioada foarte buna in campionatul Spaniei. La un moment dat, echipa era principala contracandidata a celor de la Villarreal pentru locul 4 in La Liga, insa multe lucruri s-au schimbat intre timp. In conditiile in care primele locuri sunt inaccesibile, singura sansa a andaluzilor de a realiza o performanta in sezonul actual este Europa League. Iar Mircea Lucescu este constient de acest lucru.

Sahtior Doentsk a impresionat in dubla cu Anderlecht, reusind sa castige ambele meciuri. Pe teren propriu, ucrainenii au castigat cu 3-1, iar in deplasare, cu 1-0, in conditiile in care Anderlecht avea deja cu un om mai putin pe teren. De asemenea, antrenorul roman si-a demonstrat inca o data valoarea in saisprezecimi, adoptand o strategie care i-a asigurat echipei sale o victorie colosala pe terenul celor de la Schalke. In continuare, Sahtiorul a trecut fara probleme de Braga in sferturi, insa in prima mansa a semifinalelor nu a reusit decat un 2-2 pe teren propriu cu Sevilla. Sa speram ca va avea mai mult succes in retur.