Meci amical | Ludogorets Razgrad - CS Universitatea Craiova

28 iunie 2017, Kirchbichl, Stadion: SVK Arena", ora: 20:00

CS Universitatea Craiova se află în Austria unde face stagiul de pregătire de vară, departe de canicula din Oltenia. Faţă de sezonul trecut au fost mai multe schimbări în tabăra "alb-albaştrilor". Antrenorul Gheorghe Mulţescu a rezistat un sezon la Craiova, însă nu a reuşit decât o clasare pe locul 5 în play-off şi o calificare în semifinalele Cupei României. Din această ediţie a fost adus italianul Devis Mangia, care are ca obiectiv să califice echipa în grupele Europa League şi să se bată la titlu.

Devis Mangia a renunţat la Andrei Dumitra, Bogdan Bucurică, Alin Manea, Simon Măzărache şi Filip Jazvić, care au plecat de la Craiova. Până acum au venit doar portarul Laurenţiu Popescu de la Pandurii Târgu Jiu şi extrema dreapta Cristian Bărbuț de la ACS Poli Timişoara.

Oltenii au jucat pe 23 iunie, la Jenbach, primul amical al verii, fiind bătuţi cu scorul de 4-2 (2-2) de ȚSKA Sofia. Golurile românilor au fost marcate de vedeta Andrei Ivan (2, 20), în timp ce Alexandru Băluță a trimis mingea în transversală (26). Devis Mangia a început meciul cu echipa: Calancea - Dimitrov, Barthe, Kelić, Briceag - Mateiu, Enache - Gustavo, Băluță, Bancu - A. Ivan. În repriza a doua au jucat: Mitrović - Vlădoiu, Popov, Screciu, R. Petre - Buzan, Drăghici, Bârzan, Burlacu - Al. Popescu şi Jurj.

Devis Mangia (antrenor): "Am făcut un meci bun. În prima repriză am avut multe ocazii și puteam marca de mai multe ori. Una peste alta echipa a avut o prestație bună. În repriza a doua am introdus în teren mai mulți jucători tineri care s-au implicat foarte mult. Sunt multe aspecte pozitive pentru ca este normal ca echipa să fie obosită din cauza antrenamentelor solicitante din ultimele zile, dar băieții sunt implicați și ăsta este cel mai important lucru. Sunt mulțumit de toată echipa, atât în prima repriză cât și în cea de a doua. S-au implicat foarte mult și echipa și-a atins obiectivele de pregătire în această etapă".

★ CS Universitatea Craiova are cota 1.95 la Betano de a avea avantaj la pauză cu Ludogorets Razgrad

★ "Alb-albaştrii" au cota 1.44  la Betano de marca cel puţin un gol în poarta bulgarilor

★ Ludogorets Razgrad - CS Universitatea Craiova X2 are cota 2.65 la Betano

Va urma un amical cu o altă echipă din Bulgaria, campioana Ludogorets Razgrad. La Betano, "vulturii" sunt cotaţi favoriţi, având cota 1.47 pentru a-i bate pe craioveni. Egalul are cota 4.75 la Betano, iar un succes al oltenilor, are cota 5.20.

Echipa antrenată de Georgi Dermendzhiev a câştigat la pas titlul, cu un avans de 16 puncte faţă de rivala ŢSKA Sofia şi 20 de puncte de Levski Sofia. Bulgarii se pregătesc pentru meciul din preliminariile Ligii campionilor cu lituanienii de la FK Žalgiris Vilnius.

Alexandru Mateiu (închizător): "Metodele de antrenament sunt noi, dar plăcute și frumoase. Ne simțim excelent, suntem o familie și sperăm să jucăm din ce în ce mai bine în meciurile amicale. M-am simțit bine în primul meci, cel cu ŢSKA Sofia, dar sperăm ca și în partida viitoare cu Ludogorets să ne simțim cât mai bine și să scoatem rezultate bune. Mi-aș dori să mergem cât mai departe în UEFA Europa League, iar personal îmi doresc enorm de mult să ajungem în grupele competiției. În campionat sper să ne clasăm mult mai bine față de sezonul trecut".

Pronostic: Ludogorets Razgrad - CS Universitatea Craiova: Craiova peste 0,5 (1.44 la Betano)