Dupa o victorie spectaculoasa cu Schalke, Sahtiorul lui Lucescu va intalni Anderlecht

Antrenorul roman si-a demonstrat inca o data valoarea, adoptand o strategie care i-a asigurat echipei sale o victorie colosala pe terenul celor de la Schalke. In prima parte, Schalke a fost echipa mai buna, reusind inca din minutul 3 sa loveasca bara in urma loviturii libere executate de Johannes Geis. Ucrainenii nu s-a lasat intimidati de jocul germanilor, aflandu-se la adapostul acelui 0-0 inregistrat in meciul din tur de la Lvov.

„Jucatorii lui Schalke au facut toate eforturile pentru a castiga, dar au facut greseli, sub presiunea publicului. Noi am reusit contraatacuri periculoase, pe care le-am lucrat inainte. Schalke are jucatori puternici si inalti. Am incercat sa ii scoatem pe zonele laterale", a declarat Mircea Lucescu pentru DolceSport.

Tactica a dat roade, iar in minutul 27, Ferreria a intrat in margine si a centrat pentru reluarea incredibila din intoarecere a lui Marlos (un gol pe care, sincer, este greu sa-l inscrii pana si in jocurile pe calculator). Pana la pauza nu au mai existat ocazii, insa in a doua parte, tot o centrare din margine a dus la inscrierea celui de-al doilea gol pentru Sahtior. De data aceasta, servantul a fost Taison, iar marcatorul a fost nimeni altul decat Facundo Ferreira, cel care a oferit pasa decisiva la primul gol.

Ultimul gol a fost inscris cu 13 minute inainte de finalul partidei de catre Viktor Kovalenko, dupa un contraatac exemplar al echipei ucrainene. In optimi, Sahtiorul va juca impotriva lui Anderlecht. Echipa din Bruxelles a eliminat in saisprezecimi pe grecii de la Olympiacos, in prelungiri. Dupa 90 de minute scorul era 1-0 pentru Olympiacos, insa in prelungiri, Frank Acheampong marcat doua goluri decisive.

5.25

Primul meci se va juca pe terenul lui Sahtior pe 10 martie, returul urmand a fi disputat la Bruxelles la distanta de o saptamana. Cele doua echipe nu s-au mai intalnit pana acum in cupele europene, insa, din multe puncte de vedere, Anderlecht este un adversar mult mai accesibil decat Schalke 04. De cealalta parte, belgienii sunt si ei fericiti de faptul ca au picat cu Sahtior, desi recunosc valoarea echipei lui Lucescu. Acestia scot, totusi, in evidenta faptul ca lucrurile ar fi putut sta mult mai rau, existand posibilitatea de a juca cu echipe precum Liverpool, Machester United, Borussia Dortmund sau Tottenham.