Ce sanse are Benfica in fata lui Bayern Munchen?

Daca Barcelona era cea mai de temut echipa la extragerile pentru sferturile din Champions League, atunci Bayern Munchen era cu siguranta pe locul 2, imediat dupa aceasta. Elevii lui Pep Guardiola au reusit o revenire spectaculoasa in optimi, in fata italienilor de la Juventus, pentru a se califica in urmatoarea faza a competitiei. Iar norocul se pare ca a fost de partea lor inca o data, din moment ce multi considera ca germanii au dat peste unul dintre cei mai accesibili adversari in aceasta faza.

Dar Benfica, probabil, ar putea fi considerata o echipa accesibila doar in contextul in care o compari cu FC Barcelona. Dupa cum am mai spus, in sferturile Champions League deja nu mai vorbim despre adversari usori. Avem de-a face cu elita fotbalistica a continentului, iar Benfica cu siguranta va depunde eforturi colosale pentru a ajunge in semifinalele Ligii. Portughezii vor disputa primul meci in deplasare, iar, cel mai probabil, scopul lor va fi acela de a se mentine in cursa pentru calificare in vederea mansei retur de pe Da Luz.

17.00

In optimi, Benfica a dispus intr-o maniera categorica de rusii de la Zenit Sankt-Petersburg, invingand atat pe teren propriu, cat si in deplasare. Zenit reusise sa-si castige grupa insa nu a avut nicio sansa in fata echipei antrenate de Rui Vitoria. Bayern Munchen, de cealalta parte, a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Juventus. Bavarezii au fost condusi la un moment dat cu scorul de 2-0, insa au reusit sa egaleze in ultimul minut, inscriind ulterior in alte doua ocazii.

Sa speram ca Benfica a urmarit cu atentie acest meci, deoarece jucatorii ar avea cateva lucruri extrem de importante de invatat din performanta lui Juventus. In primul rand, apararea lui Bayern este una slabita de numeroasele accidentari, iar acest lucru ar trebui sa le dea mai mult curaj in atac portughezilor. Rezultatele lui Juventus au fost impresionante, iar calificarea a fost pierduta din cauza unor greseli pe plan defensiv. In cazul in care Benfica va reusi sa puna presiune pe Bayern prin cateva contraatcauri rapide si se fie stabila pe plan defensiv, are sanse mari sa plece de pe Allianz Arena cu un rezultat pozitiv.

Bayern nu a pierdut niciodata acasa cu o echipa din Portugalia, cea mai noua demonstratie de forta fiind oferita chiar in sezonul trecut de Champions League, atunci cand bavarezii au invins Porto cu 6-1. Benfica, insa, nu s-a descurcat la fel de bine cu echipele din germania, castigand doar 12 dintre cele 40 de meciuri. Primul meci dintre cele doua echipa va avea loc in data de 5 aprilie.